Attól, hogy valamit kapcsolatnak nevezünk, nem feltétlenül kölcsönösen jutalmazó, szoros, vagy értékes. És ez nem csak a barátságokra érvényes, de a munkahelyi és partnerkapcsolatokra, akár a rokonságra is. Akiket közel engedünk, vagy akiktől függővé válunk, komolyan veszélybe sodorhatják az önbecsülésünket.
Könnyen elfelejthetjük, hogy nem kötelező egy kapcsolatot fenntartani. Értem, hogy csaknem lehetetlennek tűnik, hogy megszüntessünk olyan kötelékeket, amelyek azokhoz kötnek, akikkel együtt nőttünk fel, vagy akiket túl régóta ismerünk, és persze ott a család, akik mindig a rokonaink maradnak, a társunk, akivel „megesküdtünk”, vagy az üzleti kapcsolatok, amelyektől pénzügyi függőségben vagyunk.
De! Igenis, ki lehet lépni egy kapcsolatból, ha a maradás rosszul esik. Bár éppen azoktól a legnehezebb szépen elköszönni, akikkel szemben sérült az önértékelésed, mert miattuk gondolod azt, hogy nem is érdemelsz jobbat. De ha az alábbi jeleket észleled egy romboló kapcsolatban, itt az ideje fejvesztve menekülni. Csak az első kettőt fejtem ki bővebben, a többi szinte magától értetődik – és mégsem szoktuk így végig gondolni.

  1. Ha folyton csak kritizál és becsmérel.

Szeretünk azokra támaszkodni, akik szükség esetén őszintén szembesítenek a rideg valósággal. De van némi különbség aközött, hogy segít valaki meglátni hasznos dolgokat, amelyeket egyedül nehezebben vennél észre, és aközött, ha valaki szimplán sérteget. Ha úgy érzed, hogy egy barátod pikkel rád – ha mindig talál kivetnivalót abban, amit mondasz, amit csinálsz, ahogy éled az életedet – az a barát inkább visszatart.

  1. Ha mindig igazodnod kell az elvárásaihoz.

A barátainkkal igazán önmagunk lehetünk, nem kell szerepet játszanunk. Hiszen éppen ez a lényeg, nem igaz? Ha azon kapod magad, hogy vissza kell fognod valamit, vagy „viselkedned kell”, amikor egy bizonyos barátoddal vagy, kérdezd meg magadtól, hogy miért is kellene ezt tenned. Talán már előre tudod, hogy hogyan fog ez az ember minősíteni téged? Tartasz az ítéletétől? Mert ez nem éppen úgy hangzik, mintha öröm lenne vele lenni…

  1. Ha jobban ragaszkodsz az egyetértéséhez, mint a saját véleményedhez.
  2. Ha túl sok ironikus elismerést kapsz.
  3. Ha mindig te vagy a „tartalékos”.
  4. Ha viccesen sérteget mások előtt.
  5. Ha megkönnyebbülsz, amikor távozik a társaságból.
  6. Ha meglepődik, amikor hangot adsz a csalódottságodnak.

Ne feledd: a kapcsolatok önkéntesek. Ha valakivel nem érzed jól magad, ha valaki állandóan megkérdőjelezi az értékeidet, akkor nem kell utána szaladnod valamilyen láthatatlan kötelékre hivatkozva. Nyugodtan koncentrálhatsz azokra, akikkel nagyobb öröm együtt lenni.
Szeretettel ölel: Lívia