Megtanulunk autót vezetni. Elmegyünk főzőtanfolyamra, beiratkozunk táncórára. Hétvégi kurzusokon erősítjük a kommunikációs képességünket, és pszichológusnál tesszük le az érzelmi terheinket. De mit tehet az, aki a szerelmi életét akarja felturbózni?
 
Az intimitás-terapeuták tudnak segíteni a szexuális energia aktiválásában. Saját kezűleg visznek el a fájdalomtól az élvezetig. A huszonegyedik századi intim bodywork a nyugati tudományos eredményekből és a keleti hagyományokból is merít – nem úgy, mint a viktoriánus korban, amikor az orvosok orgazmushoz segítették a női pácienseket az állítólagos „hisztéria” kezelésére.
 
Manapság az intimitás-terapeuták már olyanok, mintha érzékiséggel foglalkozó jógaoktatók lennének, csak éppen nem olyan nyilvános a praxisuk. Egyre jobban virágzik a szakma, bár nem olyan szolgáltatásról van szó, amit az Arany Oldalak hasábjain keres az ember. És semmiképpen nem tévesztendő össze a szexmunkával vagy a szexuálterápiával, hiába lehet hasonló a tarifája.
A szexuálterapeuták és az intim bodyworkkel foglalkozóknak ugyanaz a célja – szorosabb kapcsolat kialakítása a testünkkel, és ezáltal a boldogság magasabb szintjének megélése –, előbbi inkább a tudattal dolgozik, utóbbi pedig szomatikus, tehát különböző légzési és érintéstechnikákkal foglalkozik, hogy közvetlenül a testen keresztül vigye át az információt.
Ez tulajdonképpen egy szexualitással kapcsolatos oktatás. De messze nem az a félelmen alapuló fajta, amilyet az iskolában alkalmaznak a nem kívánt terhesség és a nemi úton terjedő betegségek megelőzésére. A klasszikus értelemben vett felvilágosítás ráadásul oda vezetett, hogy még mindig a sötétben tapogatózunk a tinédzserekkel kapcsolatban, mert még az is egyoldalú és célorientált, amit mi magunk csinálunk az ágyban.
Sokan alkoholos befolyásoltság alatt veszítik el a szüzességüket, a közösségi média pedig nyomást gyakorol a fiatalokra, hogy minél előbb belevágjanak. Ez a szexuális zavarok járványszerű terjedéséhez vezethet. A nőkkel vagy férfiakkal dolgozó önismereti csoportokban például gyakran fény derül rá, hogy a résztvevők jelentős részének problémás a szex.
Az intim bodywork ugyanolyan holisztikus megközelítéssel dolgozik, mint a jóga vagy a meditáció. Gyors és hatékony, sőt radikálisnak nevezhető módszerről van szó, ami sejt szinten gyógyítja a testet és a tudatot. Ráadásul egyáltalán nem azoknak a hóbortja, akik nyíltabban élik meg a szexualitásukat. A terapeuták legtöbb vendége nem hippi, hanem visszafogottabb beállítottságú ember. Orvosok és könyvelők is akadnak a hozzájuk fordulók között. A nők általában több és intenzívebb orgazmust szeretnének, a férfiaknál pedig nem ritka a szándék a pornófüggőség leküzdésére. Olyanok is vannak, akik egyszerűen csak vevők erre az érzéki felfedezőútra, és persze olyanok is, akik bántalmazás áldozataiként igyekeznek kiheverni a traumát. A szégyen, a félelem és a bűntudat elengedése mindenki számára felszabadító élmény.
Az intim bodyworkhöz kapcsolódik, hogy a legnagyobb zenei fesztiválok már úgynevezett „cuddle partyknak”, azaz összebújós buliknak, és „conscious relatingnek”, tehát tudatos összekapcsolódásnak is helyet adnak. Ez olyan könnyed, játékos és egyúttal biztonságos közeget jelent, ahol direkt erre kitalált keretek között mindenki megélheti az érzékiség számára gyógyító szintjét, ami az öleléstől akár tovább is terjedhet. Az ilyen események üzenete egyértelmű: senkiben sincs „hiba”, csupán újra fel kell venni a kapcsolatot a saját érzékiségünk forrásával.
Az intim bodyworköt az hívta életre, hogy a mai társadalomban sok a szexualitással kapcsolatos torzkép, illetve elmosódtak a határok. A terapeuta segít a kölcsönös beleegyezés és a tiszteletben tartott határok helyes értelmezésében. Ezek a fogalmak tulajdonképpen a módszer alapkövei. Újra meg kell tanulnunk igent vagy nemet mondani, kommunikálni, megismerni és kifejezni a saját igényeinket.
 
A szomatikus megközelítésben az a szép, hogy a test nagyon gyorsan képes tanulni.
Az intim bodywork messze nem egyenlő az erotikus masszázzsal. A testünk mindent tárol, amit valaha is átéltünk: az örömöt, a fájdalmat, a traumákat és a dühöt is. Ezeknek a hordozása olyan feszültséget eredményez, ami beárnyékolja a szexuális életet. Észre kell vennünk, hogy a testünknek megvan a saját eredendő bölcsessége, és a terápia során megtanulunk hallgatni rá, máris elindulunk a gyógyulás útján.
A szexuális zavarokon és a testi tüneteken kívül azonban akad még valami, ami miatt az emberek intimitás-terapeutához szoktak fordulni: ez pedig a szabadság iránti eredendő, mélyről jövő vágyakozás. Akármi is ösztönöz az első lépés megtételére, a cél mindig ez.